Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 7 - 1969

Sergije Kolobov, dipl. inž.

Visoki cilindrični armrianobetonski tovarniški dimniki za dimne pline z visoko vsebnostjo SO2

UDK: 624.012.3:691.87

High cylindrical flues of reinforced concrete for waste gases with high content of SO2

ISIS

Synopsis

The author of this article elaborated the projects of some factory flues of the above stated characteristics and with heights ranging from 75 to 350 meters. The paper is concerned with the technical characteristics of the flues with basic cylindrical shape of the stem having the same outer diameter along the full altitude. With the heigh only vary the thickness of the wall and consequently the inner diameter of the stem. Thanks to such a construction a simple sliding form can be used to facilitate the work. The paper describes the construction of the work from its foundation until the final phase. It presents the results of model testing investigations, stating in addition the advantages of this new type of construction.