Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 4,5 - 1969

Bratislav Pejatović, dipl. inž.

Uporaba prefabricirane gradbene armature v konkretnem primeru

UDK: 691.87

Use of prefabricated construction steel reinforcement in a concrete case

USE OF PREFABRICATED CONSTRUCTION STEEL REINFORCEMENT IN A CONCRETE CASE
y n
p s i s
with some possible variants, structure of clear profit as a function of site factor in the net salary. In the recapitulation there are given the results of rationalized use of prefabricated steel reinforcement1.

Synopsis

The author explains the principles of a rationalized use of the construction reinforcement illustrating them with a concrete case. He considers in detail the method of making the project of a rationalized reinforcement, weight of t'he material for a typical story with some possible variants, structure of clear profit as a function of site factor in the net salary. In the recapitulation there are given the results of rationalized use of prefabricated steel reinforcement.