Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 11,12 - 1987

mag. Matej Fischinger, asist.
prof. dr. Miha Tomaževič
Franc Capuder, stažist - raziskovalec
prof. dr. Peter Fajfar
Marjana Lutman, stažist - raziskovalec
mag. Janoš Szilagyi, asist.

ŠTUDIJA POTRESNE VARNOSTI VELIKOPANELNEGA SISTEMA SCT

UDK: 624.131.55:69.05

Povzetek
Prikazani so rezultati raziskovalno-raz voj nega projekta novega velikopanelnega sistema SCT. Najprej so opisani osnovni principi projektiranja potresno-varnih velikopanelnih sistemov kot tudi montažnih konstrukcij nasploh. Na osnovi eksperimentalnih rezultatov smo razvili analitični model in ga vgradili v program DRAIN-2D-2. Raziskava je pokazala, da dobra konstrukcijska zasnova sistema omogoča skoraj monolitni odziv pri zmernih potresih. Eksperimentalno ugotovljeni in analitično simulirani rušni mehanizem (zdrsi vertikalnih stikov v povezavi z upogibno plastifikacijo sten) pa zagotavlja duktilno obnašanje tudi v primeru najmočnejših potresov, ki jih pričakujemo v Jugoslaviji.

STUDY OF THE SEISMIC RESISTANT LARGE-PANEL SYSTEM SCT

Summary

The results of the research project on the development of a new large-panel system SCT are given. Basic principles of seismic resistant design of large-panel systems, as well as prefabricated structures in general, are described first. Based on experimental results new analytical models were developed and incorporated into the DRAIN-2D-2 program. Due to the system’s good structural concept the research indicates that the response of SCT large-panel buildings to moderately strong earthquakes will be nearly monolithic. The experimentally observed and analytically predicted failure mechanism (slip along vertical joints associated with flexural yielding of walls) will, however, guarantee ductile behaviour even in the case of the strongest earthquakes expected in Yugoslavia.