Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 47-50 - 1956,1957

Svetko Lapajne, ing.

ŠTUDIJ UPETOSTNIH RAZMER MOSTNE PLOŠČE BREZ PREČNIKOV V DVEH GLAVNIH NOSILCIH NA STEBRIH

UDK: 624.073:624.21

A TREATISE ON FIXITY RELATIONS OF A BRIDGE SLAB SUPPORTED BY TWO GIRDERS ON COLUMNS WITHOUT CROSS BEAMS

The paper deals with fixed-end moments of a flat bridge slab fixed to two girders. The girders rest on columns spaced at given distances. Specific conditions of uniform vertical loading and horizontal loading (wind) were calculated. The result is given in formulae in which
the rule of hyperbolic cosine is applicable to the distribution of the fixed-end moments. The extent of the fixed-end moments depends upon the flexural rigidity of the slab, on the torsional rigidity of the girders and on the bending rigidity of the columns. Besides formulae for exact solution, approximate formulae are likewise given, in which the distribution of tixed-end moments according to parabola rule is assumed.