Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 11,12 - 1986

RAZISKAVA NERAVNIH CESTIŠČ Z MERITVAMI POSPEŠKOV

UDK: 625.74.03

Povzetek
Članek obravnava meritve vzdolžnih profilov cestišč. Opisana je merilna naprava, ki smo jo zasnovali in izdelali v ZRMK. Postopek temelji na meritvah vertikalnih pospeškov kolesa merilne naprave. Z opisano napravo smo merili nekatere vzdolžne profile cestišč, rezultati pa so podani kot spektralne gostote amplitud neravnin.

INVESTIGATION OF UNEVEN ROADS BY MEANS OF ACCELERATION MEASUREMENTS

Summary

The paper deals with measurements of longitudinal roadway profiles. New measuring equipment which was designed and constructed for this purpose at the Institute for Testing and Research in Materials and Structures Ljubljana (ZRMK), is described. Its use is based on measurements of the vertical acceleration of profile — measuring wheel. Using the described equipment, some measurements of longitudinal profiles were made. The results are presented as power spectral density functions.