Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 11,12 - 1998

Phillip Wallace

PROIZVODNJA IN MONTAŽA POŠEVNIH ZATEG ZA MOST ČEZ LJUBLJANICO

UDK: 624.21.07:625.745.1

Most čez Ljubljanico s poševnimi zategami je narejen za cestni promet prek reke Ljubljanice blizu mesta Ljubljana. Izbrane so bile paralelne poševne zatege, ki se ponašajo z zelo močnimi sidri vrste DINA in s fleksibilno zaščito proti koroziji. Zatege so bile izdelane v tovarni dobavitelja v Frick-u v Švici in so bile prepeljane do gradbišča navite na jeklene kolute. Glavni izvajalec je zatege vgradil z opremo in tehnično pomočjo dobavitelja zateg.

FABRICATION AND ERECTION OF STAY CABLES FOR THE BRIDGE OVER THE LJUBLJANICA

The cable-stayed Bridge over the Ljubljanica carries highway traffic over the Ljubljanica river, close to the city of Ljubljana. Parallel-wire stay cables, featuring high fatigue strength DINA anchorages and flexible corosion protection were chosen. The cables were fabricated in the factory of the supplier in Frick, Switzerland, and then transported on steel reels to the site. Installation of the cables was performed by the main contractor, with equipment and technical assistance being provided by the cable supplier.