Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 4 - 1971

Peter Fajfar, dipl. inž.

Prispevek k računu torzijsko obremenjenih jeder v visokogradnji

UDK: 624.042:624.9

PRISPEVEK K RAČUNU TORZIJSKO OBREMENJENIH JEDER V VISOKOGRADNJI
Prikazana je splošna metoda za račun, torzijsko obremenjenih armiranobetonskih jeder v visokogradnji. Metoda predstavlja kombinacijo Rosmanove metode računa po principu poliedničnih lupin in metode nadomestnih okvirjev za račun sten z odprtinami. Za račun je primeren vsak računalnik, ki razpolaga s STRESS programom ali drugim ustreznim programom za račun linijskih konstrukcij. Kot primer aplikacije opisane metode je prikazan račun 23-etažnega objekta »Bavarski dvor« v Ljubljani.

PRISPEVEK K RAČUNU TORZIJSKO OBREMENJENIH JEDER V VISOKOGRADNJI

Contribution to analysis of torsional-loaded shafts in multi-storey buildings

CONTRIBUTION TO ANALYSIS OF TORSIONAL-LOADED SHAFTS IN MULTI-STOREY BUILDINGS

General method of reinforced concrete torsional-loaded shafts analysis is presented. It is a combination of Rosman's method of folded plate analysis and »supplementing frames« method of pierced shear wall analysis. Any computer with STRESS or an other Programm for linear structures is suitable. As an application of described method the lateral-load analysis of 23-storey building »Bavarski dvor« in Ljubljana, subjected to bending and torsion, is shown.