Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 3 - 1969

Janez Ajster

Planiranje gradnje stanovanjskega objekta po metodi mrežnega planiranja

UDK: 658.51:69.02

Design of an apartment house after the method of network technique

Synopsis
The article considers the use of the network design technique in the construction engineering. According to the- author’s opinion the reason of adoption of the new method does not lie in the theoretical items, but in its practical utility and direct economical

Synopsis

The article considers the use of the network design technique in the construction engineering. According to the author’s opinion the reason of adoption of the new method does not lie in the theoretical items, but in its practical utility and direct economical profit. The article exposes a practical execution and results obtained with the building activity after the analytic network method of design in a building enterprise at Maribor.