Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 8,9 - 1964

Vladimir Čadež, inž.

Osnove za perspektivni program razvoja gradbeništva in industrije gradbenega materiala 1964 -1970

UDK: 624.001.6.001.1

Perspective program for the development of civil engineering and of building material industry in 1964 - 1970

The article gives an estimation of the previous civil engineering and building development in Slovenia and treats: building technic and technology, building mechanization, man power and professional staff, organization possibilities, mechanism of market and prices, installation works, export of building works, and dvel-ling houses construction.
p s i s
A critical estimation of the present development in the industry of building materials is followed by the development directions for this important branch of industry. Approximate estimations show that the of industry, in the period to 1970.

In the same sequence the author outlines the basic tendencies in the development of civil engineering in Slovenia in future years from 1964—1970, with a special stress on the industrialization of building as the first condition for the realization of the transition from the manufacturing trade to the modern building.