Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 4 - 1964

HOUSE ASSEMBLING BY ENTERPRISE EDILIT AT VLAE

Synopsis

Synopsis

Basic materials for this house assembling were siporex slabs delivered by trucks directly from the factory at Pula. As the enterprise Edilit had no experienced staff to work with this material, 2 masons, sent by the factory at Pula, instructed 10 labourers. During the Edilit house assembling there were for the first time used in greater amount also other materials besides siporex such as »florbit« as the floor underlayer, polivinilacetat colour for coating etc. All materials stood the test well.