Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 4 - 1963

Maks Puh, ing.

Komprimacija zemeljskega materiala in kontrola merjenja

UDK: 624.138

COMPRESSION OF SOIL MATERIAL AND CONTROL MEASUREMENTS

Summary
The author deals with the problems of soil compression in road construction on the ground. The article gives an analysis of soil materials and describes all the three methods that can be taken into consideration (Proctor’, Swiss and German method) in detail. The
method by Proctor is the most suitable of all especially for the coherent soils, and the Swiss one is the most rapid. But the German method is the most accurate one because after the second loading the soil under the slab is equally consolidated.

Summary