Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 1,2 - 1990

mag. Franc Saje, dipl. grad. inž.

KOMPOZITNA PRAMENA ZA PREDNAPENJANJE BETONSKIH KONSTRUKCIJ

UDK: (691.34+677.5):693.56

V prispevku je obravnavana uporaba kompozitnih palic iz steklenih vlaken in smole za prednapenjanje betonskih konstrukcij. Poleg strukture kompozitnih palic so podane tako osnovne mehanske lastnosti kompozita pri sobni in zvišani temperaturi kakor tudi ocena relaksacije, tečenja in staranja materiala. Z vidika praktične uporabe je podanih nekaj načinov sidranja.

COMPOSITE BARS FOR PRESTRESSING OF CONCRETE STRUCTURES

The practical implementation of the composite glass fibres in prestressed structures is discussed. The structure of the composite bars and their basic mechanical characteristics at the normal and increased temperatures as well as the relaxation and rheology of material are studied. Some practical principles of anchoring are given.