Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 11 - 1966

Ladislav A. Jenček, dipl. inž.
Andrej Zajc, dipl. inž.

Katodna zaščita sider jezu Melje hidroelektrarne Srednja Drava I

UDK: 620.197:627.8

Cathodic protection of dam of Melje for hydro-electric power plant Srednja Drava I

CATHODIC PROTECTION OF ANCHORS FOR DAM OF MELJE FOR HYDRO-ELECTRIC POWER PLANT SREDNJA DRAVA I

The paper is concerned with elements of fundamental principles of cathodic protection and with conditions for its application for protection on stell anchors of dam for hydro-electric power plant Srednja Drava I. The measurements of soil resistivity and informative observations of electrical current for a system Fe/Zn, located in this soil, have been carried out. In second part of treatise a practical solution of cathodic protection for anchors is given. As a sacrificial material Zn anodes are used. The expecting lifetime of anodes is estimated about to 20 years.