Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 12 - 1968

Ladislav A. Jenček, dipl. inž.
Andrej Zajc, dipl. inž.

UDK: 693.547:627.3

DK 693.547:627.3 (Koper)

Izvleček

Razprava obravnava izvedbo katodne zaščite pristajalnega mostu za tankerje v luki Koper. Le-ta je bila izvedena z uporabo cinkovih anod, njena življenjska doba pa je bila z ozirom na merjenja tokov ocenjena na približno 10 let.

CATHODIC PROTECTION OF THE LANDING PLATE FOR THE TANKERS IN HARBOUR OF KOPER

DK 693.547:627.3 (Koper)

Synopsis

The paper is concerned with the application of the cathodic protection for the steel structure of landing plate for tankers in harbour of Koper. The chemical measurements of the soil and seawater as a informative observations of the electrical current for a system pillar/Zn-anode have been carried out.

In the second part of this treatise a practical solution for the cathod e protection is given. As a sacrificial material Zn-anodes are used. The expecting lifetime of the anodes is estimated about to 10 years.