Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 6, 7 - 1965

Boris Vedlin, dipl. inž.

Jeklena konstrukcija športne hale Tivoli - prva velika konstrukcija s tornimi spoji pri nas

UDK: 624.94:796 (Tivoli)

STEEL CONSTRUCTION OF THE SPORT HALL TIVOLI IN LJUBLJANA - THE FIRST LARGE CONSTRUCTION WITH HIGH-STRENGTH BOLTS IN OUR COUNTRY

STEEL CONSTRUCTION OF THE SPORT HALL TIVOLI IN LJUBLJANA — THE FIRST LARGE CONSTRUCTION WITH HIGH-STRENGTH BOLTS IN OUR COUNTRY
syn
p s i s
beams and supports on site, is given.
The function of these bolts is shortly explained and some experimental results about the influence of the finishing of the contact surfaces on the friction are added.
At the description of the hall the structures were accentuated and shown with some designs and photos.

In the begining of 1965 the erection of the big sport-hall, which has 12 000 places for spectators on its tribunes, was finished in Ljubljana. Beside the descriptions of the particularities of the project, workmanship and site-erection of the steel construction of this hall, a somewhat detailed description of the high-strength bolts, which have been used for the joining of the main beams and supports on site, is given.