Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 5-7 - 1998

izr. prof. dr. Albin Rakar

INSTRUMENTI ZEMLJIŠKE POLITIKE V POGOJIH TRŽNEGA GOSPODARSTVA IN ENAKOPRAVNOSTI LASTNIN

UDK: 332.02:338.242

V članku so ocenjena potrebna zemljišča za realizacijo nacionalnega stanovanjskega programa ter stroški njihove pridobitve in komunalne opreme. V nadaljevanju pa so prikazani in analizirani nedirektivni instrumenti zemljiške politike, ki so s tem v zvezi na voljo lokalnim skupnostim: izvajanje predkupne pravice, oblikovanje zaloge stavbnih zemljišč, komasacija ter možnosti za vključevanje zasebnega kapitala v nakup in opremo stavbnih zemljišč.

THE LAND POLICY INSTRUMENTS IN CONDITIONS OF MARKET ECONOMY AND IN PLURALISM OF PROPERTIES

In the article the land required for the national building programme realisation and the cost of urban land development are estimated. The non-directive land policy instruments, at disposal of individual municipalities, are demonstrated and analysed: the pre-emptive right, the creation of building land stock, the commassation of building land and the possibilities of private capital incorporation into land development.