Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 1,2 - 1990

mag. Peter Dobrila, dipl. inž. gradb.
Miran Ježovnik, dipl. inž. gradbeništva

ENOOSNA-UPOGIBNA OBREMENITEV ARMIRANOBETONSKIH PREREZOV (velika ekscentriteta)

UDK: 624.078.3

Članek obravnava dimenzioniranje armature pravokotnih prerezov, obremenjenih z enoosno upogibno obremenitvijo, ko so dilatacije natezne armature pozitivne ali enake nič - (velika ekscentričnost).
Z uporabo grafikonov lahko določimo natezno in tlačno armaturo - simetrično ali nesimetrično - za ekscentrični tlak in nateg, ko sila pade iz jedra prereza.

UNIAXIAL BENDING WITH AXIAL FORCE FOR RECTANGULAR BEAMS

The paper discusses determination of the longitudinal reinforcement for rectangular beams, loaded excentrically. The excentricity of the axial force is greater of the kern center (the longitudinal displacement of the tension steel is positive).

The area of tension and compression steel - symmetrical or ansymmetrical - can be determined by diagrams.