Objavljeno v: Gradbeni vestnik - 47-50 - 1956,1957

Branko Ozvald, ing.

DIREKTNO DIMENZIONIRANJE PREČNO OBREMENJENIH LESENIH NOSILCEV GLEDE NA VELJAVNE KRITERIJE

UDK: 624.043.2:624.072.2:674

DIRECT DIMENSIONING OF TRANSVERSE-LOADED TIMBER BEAMS IN VIEW OF ACCEPTED CRITERIA

The procedure described in this paper provides a quick economic, and 100 percent reliable determination of dimensions (width b and height h), taking into consideration all demands upon, and aspects of, rectangular cross sections. Hereby the usual computations of static (vertical shear, bending and deflection moments) and elastic quantities (reduced cross sections, resisting and inertia moments) are rendered unnecessary.

To simplify calculation still further, two tables are added, viz., one for the coefficient k; and a second for the reduction coefficient r, in case of reduced or augmented allowable stresses.